X
تبلیغات
زولا
WwW.GodHacKers.CoM
WwW.GodHacKers.CoM
آرشیو

اخبار

تالار گفتمان
دریافت فایل

بهتیرین فایل

جدید ترین فایل

قدیمی ترین

تعداد دسته ها

تعداد فایل ها

فایل دانلود شده

Master

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
آرشیو

اخبار

تالار گفتمان
دریافت فایل

بهتیرین فایل

جدید ترین فایل

قدیمی ترین

تعداد دسته ها

تعداد فایل ها

فایل دانلود شده

Master

موضوع بندی
یکشنبه 22 خرداد‌ماه سال 1384
تاریخچه پاسکال

تاریخچه پاسکال

زبان شى گرایى پاسکال که ما در دلفى از آن سود مى جوییم در سال 1995 همراه با محیط برنامه نویسى دیدارى (Visual) دلفى اختراع نشد. این زبان توسعه یافته زبان پاسکال شى گرا بود که قبلا در محصول بورلند پاسکال از آن استفاده شده بود. اما بورلند پاسکال را اختراع نکرد، او تنها به گسترش و عمومى شدن کمک نمود.

این فصل حاوى اطلاعات تاریخى راجع به بسترهاى تاریخى پاسکال شى گرا و تکامل آن است. فعلا این تاریخچه در فصل کنونى بسیار مختصر است.

تولد پاسکال

پاسکال در واقع بوسیله Niklaus Wirth پروفسور دانشگاه پولى تکنیک زوریخ/سوییس در سال 1971 طراحى شد. پاسکال به عنوان زبان ساده شده زبان Algol طراحى شد و مقاصد آمووزشى داشت.

وقتى پاسکال اختراع شد، زبان هاى برنامه نویسى بسیار زیادى وجود ولى تنها چند تا از آنها بسیار استفاده مى شدند که عبارتند از: FORTRANT، C، Assembler، COBOL. ایده اصلى زبان جدید نظم، مدیریت داده‌ها و نیاز به تعریف داده ها بود. این زبان از ابتدا به گونه اى طراحى شده بود که یک زبان آموزشى باشد.

توربو پاسکال

کامپایلر مشهور پاسکال، که توربو پاسکال نام داشت در سال 1983 معرفى شد. توربو پاسکال همیشه در بین زبان هاى برنامه نویسى از فروش بسیار بالایى برخوردار بود.

توربو پاسکال مفهوم جدیدى را به نام Integrated Development Environment و یا به طور خلاصه IDE را معرفى کرد. IDE یعنى محیط برنامه نویسى مجتمع. در واقع شما در این محیط مى توانید کد را ادیت کنید (در یک ویرایشگر هماهنگ با WordStar)، کامپایلر را آغاز کنید، خطاها را ببنید، و به خطهایى که حاوى آن خط ها است بروید. البته این مساله هم اکنون بسیار بى معنى به نظر مى آید، اما در گذشته لازم بود که شما از ادیتور بیرون بروید و به DOS برگردید و سپس کامپایلر را به صورت خط فرمانى آغاز کنید، سپس شماره خطهاى خط را یادداشت کنید، دوباره ویرایشگر را باز کنید و به خطهاى حاوى خطا بروید و دوباره همه چیز را از اول دوباره انجام دهید .......

به علاوه بورلند توربوپاسکال را فقط 49 دلار مى فروخت، در حالى که مایکروسافت کامپایلر پاسکال خود را چند صد دلار به فروش مى رساند. تداوم موفقیت چندساله توربو پاسکال سبب شد که در آمدهاى مایکروسافت از فروش کامپایلر پاسکال بسیار کاهش یاد.
پاسکال دلفی

بعد از 9 نسخه از انتشار توربو پاسکال و بورلند پاسکال، که به تدریج زبان هاى بسیار گسترده اى شده بود، بورلند در سال 1995 دلفى را معرفى کرد که پاسکال را به یک محیط برنامه نویسى دیدارى (Visualی) تبدیل کرده بود.


نویسنده : محمد باقر معموری
پست الکترونیک : mamouri@ganjafzar.com
منبع مطلب از سایت : irandevelopers

عناوین آخرین یادداشت ها