WwW.GodHacKers.CoM
آرشیو

اخبار

تالار گفتمان
دریافت فایل

بهتیرین فایل

جدید ترین فایل

قدیمی ترین

تعداد دسته ها

تعداد فایل ها

فایل دانلود شده

Master

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
آرشیو

اخبار

تالار گفتمان
دریافت فایل

بهتیرین فایل

جدید ترین فایل

قدیمی ترین

تعداد دسته ها

تعداد فایل ها

فایل دانلود شده

Master

موضوع بندی
چهارشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1384
لینوکس چیست و سازنده آن چه کسی بوده است ؟


لینوکس چیست ؟

لینوکس یک سیستم عامل مجازی می باشد که توسط لینوس والدز در سال 1991 که در آن زمان دانشجوی سال دوم کامپیوتر در دانشگاه هلسینکی فنلاند بود ابداع شد . لینوس کار با سیستمهای عامل و نفوذ به شبکه ها را بصورت انفرادی و بر اساس علاقه یاد گرفته بود . این دانشجوی 21 ساله علاقه شدیدی به ارتباطات کامپیوتری و شبکه داشت . اما چیزی که کمبود آن را احسای می کرد فقدان یک سیستم عامل مناسب و قدرتمند برای کامپیوتر های شخصی بود . سیستم عامل مینیکس که که نسخه ای کامل از یونیکس بود خیلی خوب به نظر می رسید اما سرعت کم آن کلافه کننده بود .

سالهای قبل شخصی به نام ریچارد استالمن که ریس FSF بود پروژه GNU را آغاز کرده بود . در این پروژه که یک جنبش نرم افزاری محسوب می شد برنامه نویسان برای تهیه نرم افزار و سیستم عامل هایی سازگار با یونیکس با یکدیگر همکاری داشتند.

در آن زمان بیشتر ابزارهای پروژه GNU که با زبان C و اسمبلی نوشته شده بود آماده کار بود .اما تنها چیزی که کم بود وجود یک سیستم عامل مناسب و ارزان قیمت بود . حتی سیستم عامل مینیکس با وجود سورس باز رایگان نبود و حق نشر مخصوص به خودش را داشت . کار در پروژه GNU به سمت طراحی یک هسته ای مناسب متمر کز شده بود اما به نظر می رسید برای اتمام آن چند سالی دیگر وقت لازم است و این تاخیر برای دانشجوی کنجکاو ما یعنی ( لینوس ) قابل تحمل نبود .بنا براین این فکر خلاق دست به کار شد و با استفاده از کد های مینیکس شروع به نوشتن یک کد جدید کرد که سرانجام در 25 آگوست سال 1991 در ساعت 20 و 57 دقیقه شب به وقت گرینویچ پیامی تاریخی به گروه خبری Compos.Minix ارسال شد و ارسال کننده این پیغام کسی نبود به جز لینوس بندیک تور والدز و متن پیام به شرح زیر بود .
در حال حاضر بر روی سیتم عامل رایگان برای کامپیوترهای ATو386و486 و کار میکنم ( فقط برای سرگرمه پروژه GNU بزرک و حرفه ای نیست ) . از ماه آوریل این کار را شروع کردم و اکنون آماده است و کار می کند . در حال حاضر bash 1.08 , scc 1.40 را بر روی آن دارم و چیزهای دیگر هم خوب کار می کنند .
همان طور که متن نامه مشخص بود خود لینوس هم فکر نمی کرد که که او چیزی ابداع کرده است تا تحولی بزرگ و دانش کامپیوتر و سیستمهای عامل باشد . در واقع سرگرمی کوچک او به بزرکترین و پر قدرت ترین سیستم عامل تبدیل شده است که قدرت کار با همه نوع کامپیوتر را دارا می باشد .

نوشته شده توسط : نادر نصیری ( Master )
حق کپی رایت از سایت : www.PersianHacKer.Org

عناوین آخرین یادداشت ها